Wytrawiarka do PCB, czy to ma jeszcze sens?

Wytrawiarka do PCB, którą zaprojektowałem, nie posiada dość irytujących i awaryjnych przekaźników, które często stosowane są w tego typu konstrukcjach. Sterowanie grzałkami oraz pompą powietrza, odbywa się za pomocą triaków, całość odseparowana jest galwanicznie za pomocą optotriaków od reszty elektroniki.

Takie rozwiązanie raz, że jest ciche (nie ma charakterystycznych irytujących klików przekaźników, załączających i wyłączających grzałki i pompę, a dwa że jest bezpieczne o ile podczas konstruowania tego układu zadbasz o odpowiednią izolację części i przewodów, mających lub mogących mieć styk z napięciem sieciowym 230V. Napięciem tym zasilany jest zarówno układ prostowniczy, w przypadku użycia transformatora, jak i grzałki oraz pompa powietrza.

Schematy, wsad do mikrokontrolera, wykaz użytych elementów oraz kilka zdjęć z działającego urządzenia wstawię w kolejnym artykule, po uruchomieniu i przetestowaniu układu.

2 komentarze do “Wytrawiarka do PCB, czy to ma jeszcze sens?

  1. Bogdan Szucki

    Jeśli użyje Pan gotowego zasilacza impulsowego do zasilenia tej wytrawiarki, to w jaki sposób zamierza Pan zasilić grzałki akwariowe i pompkę powietrza?

    1. Grzegorz

      To nie jest problemem. Zasilacz impulsowy wyjmujesz z obudowy i montujesz go w obudowie wytrawiarki zamiast transformatora. Do zasilacza doprowadzasz normalnie sieciowe 230V tak jak być to zrobił w przypadku transformatora. Z przetwornicy zasilasz układ miokrokontrolera, a 230V które masz już przed tą przetwornicą impulsową doprowadzasz do układu zasilającego grzałki i pompę. Jak udostępnię schema t i zdjęcia konstrukcji, będziesz wiedział o co chodzi. Płytka PCB posiada blok prostowniczy i jest przystosowana do użycia transformatora, jeśli zechcesz użyć zasilacza impulsowego musisz ten blok wywalić ze schematu. Sam schemat jest właśnie podzielony na poszczególne bloki/sekcje, więc jest to dość prosta operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *