Wyposażenie pracowni elektronika hobbysty

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy że albo nie dawno rozpocząłeś albo zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z elektroniką. Wyposażenie pracowni elektronika wydaje ci się sprawą dość skomplikowaną ? Przeraża cię zakup potrzebnego sprzętu, bo nie wiesz ile przeznaczyć na niego pieniędzy i jaki sprzęt zakupić, aby służył ci przez długi okres?

Niniejszy artykuł pomorze ci wyposażyć swoją pracownię elektroniczną w podstawowy sprzęt, aby to nowe hobby stało się dla ciebie przyjemnością i było jak najmniej problematyczne.

Prezentowane przeze mnie narzędzia są tymi jakie ja używam lub używałem. Nie musisz ich brać za wyznacznik tego, że akurat takie, a nie inne musisz kupić. To ma być tylko przykład, abyś mógł wybrać coś dla siebie z dostępnego w Polsce sprzętu.

Zwróć jednak zawsze uwagę na opinie innych użytkowników danego narzędzia, aby się nie okazało, że zakupisz coś mocno awaryjnego, nie działającego jak potrzeba.

Lutownica kolbowa

Podstawowym narzędziem wyposażenia pracowni elektronicznej każdego elektronika, jest lutownica i cyna. Osobiście polecam ci jednak stację lutowniczą, która posiada regulację temperatury grota kolby, i tym samym ma możliwość komfortowego lutowania niemalże wszystkich elementów elektronicznych, z układami scalonymi SMD o rastrze np. 0.5mm włącznie.

Plusem prezentowanej przeze mnie stacji lutowniczej jest jej niewielka cena, a także wiele rodzajów dostępnych do niej tanich grotów.

Cena około 150zł.

Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH jako wyposażenie pracowni elektronika hobbysty
Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH

Odsysacz do cyny

Umożliwia wylutowanie z PCB elementów przewlekanych, takich jak tranzystory, diody, rezystory, kondensatory itp.

Cena około 8zł.

Odsysacz do cyny dla elementów THT
Odsysacz do cyny

Plecionka rozlutownicza

Plecionka rozlutownicza służy do oczyszczania padów ze starej cyny, a także ułatwia wylutowanie niektórych elementów elektronicznych.

Cena około 5zł.

Plecionka rozlutownicza to przydatny element wyposażenia pracowni każdego elektronika
Plecionka rozlutownicza

Cyna

Jeżeli cyna, to tylko ołowiowa jak nie naprawiasz komercyjnie ludziom sprzętu elektronicznego. Jest ona mniej problematyczna niż cyna bezołowiowa i posiada niższą temperaturę topnienia.

Jeśli chodzi o cynę, to polecam się zaopatrzyć w jakiejś jej większe opakowanie. np. 100g. na początek. Jaki rozmiar? Polecam trzy rozmiary cyny, 0.5mm, 0.7mm oraz 1mm. Cyna oczywiście z topnikiem.

Razem za 0.5mm, 0.7mm, 1mm 10g. opakowania cena około 50zł.

Cyna z topnikiem o różznej średnicy
Cyna ołowiowa z topnikiem

Kalafonia oraz flux do SMD

Kalafonia nada się praktycznie każda kupiona w sklepie dla elektroników, a co do topnika (tzw. flux) do układów SMD, to polecam RMA-223. Jet to tani i dobry topnik, dzięki któremu będziesz wstanie lutować także układy scalone SMD.

Cena za kalafonię około 3zł. Cena za RMA-223 około 15zł.

Flux RMA-223
Topnik RMA-223

Stacja lutownicza na gorące powietrze tzw. Hot-Air

Wchodząc w świat elektroniki, szybko zauważysz, że praktycznie nie da się uniknąć elementów SMD, szczególnie jeśli twoim konikiem stanie się elektronika cyfrowa lub naprawa sprzętu elektronicznego. Lutowanie tych elementów nie jest tak skomplikowane jakby się mogło na początku wydawać i można to robić zwykłą lutownica kolbową. Problemem może być jednak wylutowanie takiego elementu np. w celu jego wymiany. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie stacja lutownicza na gorące powietrze. Jest to więc, bardzo przydatne narzędzie wyposażenia pracowni elektronika.

Hot Air na wyposażeniu pracowni elektronika, to bardzo przydatne narzędzie
Stacja lutownicza Hot Air Zhaoxin 858D

Cena około 160zł.

Obcinaczki

Dobrej jakości cążki, czy też obcinaczki do końcówek elementów przewlekanych są niezbędne w każdym warsztacie elektronika.

Cena około 16zł.

Obcinaczki, niezbędne narzędzie w pracowni elektronika
Obcinaczki firmy Xytronic

Pęseta do elektroniki

Pęseta do elektroniki (antymagnetyczna) jest bardzo przydatnym narzędziem w warsztacie elektronika. Służy ona między innymi do pozycjonowania elementów SMD na padach, czy też przytrzymania innych drobnych elementów elektronicznych. Polecam tutaj właśnie pęsety dedykowane specjalnie do elektroniki.

Cena około 12zł.

Pęseta antymagnetyczna, do małych elementów np. SMD
Antymagnetyczna pęseta do elektroniki

Multimetr cyfrowy

Praca z układami elektronicznymi, to oczywiście nie tylko lutowanie ale przede wszystkim różnego rodzaju pomiary elementów elektronicznych, prądów, napięcia. Do tego potrzebny będzie nam jakiś tani i dobry multimetr cyfrowy. Jest to kolejne niezbędne narzędzie wyposażenia pracowni elektronika.

Cena około 60zł.

Multimetr cyfrowy to kolejne niezbędne narzędzie w pracowni elektronicznej
Multimetr cyfrowy UNI-T M-890G

Mata elektrostatyczna

Mata ułatwia nam lutowanie elementów elektronicznych, a także zabezpiecza układ i biurko (stolik) przed uszkodzeniem. Nie jest niezbędna ale bardzo zalecana w pracowni elektronika.

Cena około 50zł.

Mata elektrostatyczna, minimalizująca ryzyko uszkodzenia elementów elektronicznych i ułatwiająca lutowanie
Mata elektrostatyczna

Trzecia ręka

Ułatwia lutowanie, gdy brakuje nam trzeciej ręki, aby np. przytrzymać płytkę PCB, lutowane ze sobą przewody itp.

Cena około 15zł.

Trzecia ręka ułatwia zarówno lutowanie elementów do PCB, jak i przewodów
Trzecia ręka wraz z lupą

Oczywiście są to podstawowe narzędzia wyposażenia pracowni elektronika hobbysty. inne elementy takie jak płytki stykowe, zasilacze warsztatowe, oscyloskop itp. zakupisz w razie potrzeby i dostępnych na to środków. W początkowym okresie możemy się bez tego obyć i np. zasilacz warsztatowy zastąpić jakimś starym zasilaczem od telefonu, zamiast oscyloskopu korzystać z multimetru, sondy logicznej itp.

Sam warsztat także polecam kompletować sukcesywnie i np. zakupić najpierw stację lutowniczą i cynę, potem multimetr cyfrowy, matę elektrostatyczną, dodatkowe topniki itd. w razie potrzeby. Pamiętaj zawsze o tym, że ma to być Twoje hobby, które ma sprawiać ci przyjemność, a nie doprowadzić ciebie do ruiny finansowej.

Podane ceny są przybliżonymi cenami za prezentowane narzędzia w 2018r i mają one charakter poglądowy. Mogą się one oczywiście różnić w zależności od sklepu.

2 komentarze do “Wyposażenie pracowni elektronika hobbysty

  1. BogdanS

    Do tej stacji, to dorzuciłbym jeszcze komplet grotów (przynajmniej typu dłuto mniejszy i większy, a także jakiś wydłużony ostry lub zakrzywiony grot). Bez tego z tym standardowym grotem za wiele się nie podziała. Będzie grzał za długo, to uszkodzi elementy, a i w jakieś trudniej dostępne miejsca także przydało by się dotrzeć. No i lutowanie przewodów, tutaj większe dłuto będzie jak znalazł. Typ dłuto to taki spłaszczony na końcu grot.

    1. gielo

      O dodatkowych grotach tylko napisałem, że są dostępne, gdyż ich dobór ściśle zależy od tego czym się zajmujemy. Prawdą jest, że szerszy grot 3mm i węższy 1mm typu dłuto jest praktycznie niezbędny i przyda się każdemu elektronikowi, czym by się on nie zajmował (także do lutowania układów SMD). Innym przydatnym ale mniej używanym jest ten wydłużony stożek, którego osobiście używam np. przy lutowaniu elementów przewlekanych jak wyświetlacze 7seg, czy podstawki układów scalonych, złącza goldpin itp. na płytkach dwustronnych, które wymagają ich przylutowania z obydwu stron. Dojście do wyprowadzeń jest tam często utrudnione, szczególnie jak wlutowujemy je jako ostatnie. Reszta jak minifala, grot ścięty, zakrzywiony itp. przydaje się w ściśle określonych sytuacjach np. przy naprawie sprzętu, lutowaniu elementów smd itp. Zwykły ostry grot jaki jest zazwyczaj montowany w kolbach, czy samych lutownicach kolbowych najczęściej, paradoksalnie nie przydaje się wcale o ile posiadamy inne najczęściej używane groty jak już wspomniany grot typu dłuto. Oczywiście zależy to od osobistych preferencji danej osoby. Jednak w większości przypadków tak właśnie jest sądząc po wypowiedziach ludzi na innych blogach i forach dyskusyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *