Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH Test i opinia

Stację lutowniczą Zhaoxin 936DH zakupiłem gdzieś około 2013 roku z zamiarem jej późniejszej zmiany na Elwika lub Solomon. Stacja okazała się jednak na tyle dobra, że zamiar ten porzuciłem, a Zhaoxin 936DH lutuję do dzisiaj.

Zalety stacji lutowniczej Zhaoxin 936DH

Na rynku występuje kilka modeli stacji lutowniczej Zhaoxin 936, także w zestawie ze stacją typu Hot Air. Ta którą ja posiadam ma ładny cyfrowy wyświetlacz temperatury w kolorze niebieskim oraz grzałkę 75W (występują też modele z grzałką 60W).

Do stacji lutowniczej Zhaoxin 936DH pasują tanie i szeroko dostępne groty 900M, różnych typów. Szeroki wybór tanich grotów sprawia, że elektronik, a w szczególności elektronik hobbysta nie będzie miał problemów z wyborem odpowiednich grotów do swoich potrzeb i preferencji.

W przypadku awarii grzałki, możemy także ją w prosty sposób wymienić lub wymienić całą kolbę, które także są dostępne na rynku polskim

Sama stacja lutownicza Zhaoxin 936DH pozwala na komfortowe lutowanie zarówno przewodów elektrycznych, elementów elektronicznyh THT oraz SMD, różnego typu gniazd i innych elementów,

Podwyższona moc grzałki w kolbie lutowniczej do 75W sprawia, że także naprawa urządzeń elektronicznych, w których elementy zostały zlutowane spoiwem bezołowiowym jest możliwa.

Sama kolba lutownicza działa w oparciu o bezpieczne napięcie 24V, posiada ceramiczną grzałkę i konstrukcję, która umożliwia zmianę grotów podczas pracy stacji przy odpowiedniej wprawie (Uwaga istnieje ryzyko poparzenia).

Przewód łączący stację z kolbą lutowniczą jest dość miękki co ułatwia sprawne nią manewrowanie.

Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH zasilana jest napięciem sieciowym 230V, czyli takim jakie jest dostarczane do gospodarstw domowych w Polsce,

Niska cena stacji lutowniczej 936DH spowodowała, że jest ona od jakiegoś czasu najczęściej wybieraną stacją przez elektroników hobbystów.

Wady stacji lutowniczej Zhaoxin 936DH

Stacja lutownicza Zhaoxin 936DH, pomimo wielu swoich zalet posiada także kilka wad. Wiele osób narzeka na mało dokładne wskazania temperatury grota podczas prac lutowniczych. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami m. inn. tym że groty nie przywierają ściśle do powierzchni grzałki i tworzy się między grotem, a grzałką izolacja powietrzna. Czujnik temperatury natomiast umieszczony jest w grzałce co sprawia, że występują różnice temperatury między grotem, a wskazaniami wyświetlacza.

Można co prawda wyregulować wskazania temperatury tak, aby były one najbliższe prawdzie. Nie rozwiązuje to jednak do końca problemu, gdyż różna pojemność cieplna różnego typu i rodzajów grotów sprawia, że zawsze ona będzie występować w mniejszym lub większym zakresie. Stąd też wskazania te są dla nas czysto orientacyjne przy jakiej temperaturze powinniśmy lutować dany element, czy elementy elektroniczne. Przy odrobinie wprawy, przestaje mieć to jednak znaczenie.

Czy warto jest zakupić stację lutowniczą Zhaoxin 936DH do swojego warsztatu?

Do profesjonalnego zakładu na pewno nie jest to dobry wybór ale dla elektronika hobbysty stacja sprawdzi się znakomicie. Pomimo kilku swoich wad jej zalety są w stanie zrekompensować nam tych kilka niedogodności. Także cena samej stacji jak i grotów ma tu niebagatelne znaczenie dla elektronika hobbysty. To wszystko sprawia, że stacja 936DH (lub jej jakiś tańszy model) to znakomity wybór dla elektronika amatora i stację tą mogę polecić z czystym sumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *