Przewodnik po IspConfig3 cz. 1

Przewodnik po IspConfig3 cz. 1

20 sierpnia 2021 0 przez gielo

Nie jest to kompletna instrukcja obsługi IspConfig3 , a taki mini tutorial, który ma na celu w szybki i przystępny sposób nauczyć cię konfigurować i uruchamiać skrzynki pocztowe, strony internetowe itp.

Czym jest IspConfig3 ?

IspConfig3 jest darmowym panelem administracyjnym, który umożliwia w prosty i szybki sposób uruchamiać strony internetowe, skrzynki pocztowe, bazy danych, konta ftp itp. podobnym w zastosowaniu do Direct Admin, CPanel, czy Plesk.

Czym IspConfig3 nie jest ?

IspConfig3 nie jest graficznym konfiguratorem samych serwerów świadczących usługi hostingowe jak serwery www, serwery pocztowe, FTP, Bind itp. To jak taki serwery zainstalować i skonfigurować na własnej maszynie VPS oraz jak zainstalować sam IspConfig 3 pisałem w poprzednim artykule The Perfect Server – Ubuntu 20.04 (Nginx, MySQL, PHP8.0, Brotli, Postfix, BIND, Dovecot, Pure-FTPD and ISPConfig 3.2)

Uruchamiamy swoją pierwszą stronę internetową

Do uruchomienia swojej strony internetowej będziesz potrzebował własnej domeny, którą możesz zakupić u jednego z polskich rejestratorów domen jak OVH, Home, AZ itp. To gdzie zakupisz swoją domenę nie będzie miało większego znaczenia, ważne abyś ją posiadał.

Pierwszą rzeczą jaką będziesz musiał zrobić, przed uruchomieniem swojej strony to skonfigurować strefę DNS dla swojej domeny. IspConfig posiada oczywiście odpowiednie narzędzie, za pomoca którego zrobisz to w dość prosty sposób.

Przejdź do zakładki DNS w swoim panelu IspConfig i kliknij w duży zielony przycisk Add new DNS Zone with Wizzard Otworzy to graficzny konfigurator stref DNS. Na potrzeby tego artykułu, umówmy się że twoja domena to isp.pl. Uzupełnij pola konfiguracji stref dns.

Domena: isp.pl
Adres IP:Jest to adres IP teojego serwera VPS, do wybrania po kliknięciu myszką w niniejsze pole.
NS1: ns1.isp.pl
NS2: ns2.isp.pl
E-mail: tutaj wpisz swój adres email.
DKIM enabled: zaznacz to pole by lepiej chronić swoja poczte email.

Teraz kliknij w Stwórz spis DNS. Teraz użyjemy małego oszustwa, jako że normalnie powinieneś posiadać dwa rekordy NS, na różnych adresach IP i utworzonych na dwóch różnych serwerach. Nie przejmuj się, to małe oszustwo nie wpłynie w żaden sposób na jakość działania Twojego serwera, czy to prywatnego czy w Twojej firmie. Problem może wystąpić jedynie gdy będziesz chiał sprzedawać konta hostingowe za pieniądze.

Kliknij w utworzoną strefę DNS. Po kliknięciu powinna pokazać ci się lista dopiero co utworzonych wpisów. Dopiszmy do niej dwa dodatkowe rekordy A. Na górze nad listą z wpisami DNS, znajdują się takie zielony cegiełki jak A, AAAA, ALIAS, CAA itp. to są rekordy jakich możesz użyć dodając kolejne wpisy do listy. Kliknij w rekord A. Otworzy ci się nowe okno, które uzupełnij na poniższy wzór.

Nazwa serwera: ns1
Adres - IP: Adres IP twojego serwera VPS

Następnie kliknij Zapisz Jeszcze raz kliknij w rekord A i uzupełnij pola według poniższego schematu

Nazwa serwera: ns2
Adres - IP: Adres IP twojego serwera VPS

I kliknij zapisz.

Powinieneś mieć dodane do listy teraz dwa nowe wpisy, coś na wzór

Yes	A	ns1	ip twojego VPS	0	3600	
Yes	A	ns2	ip twojego VPS	0	3600

Następnie przejdź do panelu administracyjnego twojego rejestratora domeny i zmień adresy DNS, aby wskazywały na Twój serwer VPS. Znajdź zmień adresy DNS, czy coś podobnego i wpisz

DNS1: ns1.isp.pl
DNS2: ns2.isp.pl

Pamiętaj, że isp.pl, to nazwa użyta na potrzeby tego artykułu i powinieneś ją zmienić na nazwę swojej domeny. Teraz musisz poczekać, aż adresy DNS się rozpropagują, do 24h. Jak sprawdzić, czy już wszystko działa jak powinno? w konsoli windowsa wpisz

ping isp.pl -t

lub w konsoli linuksa wpisz

ping isp.pl

jeśli serwer odpowiedział podając czas takiej odpowiedzi od zapytania oraz znajduje się tam IP twojego serwera VPS, znaczy że możesz przejść do dalszej części artykułu.

Uruchamiamy stronę internetową

Kliknij w zakładkę Strony, a następnie w zielony przycisk Dodaj nową stronę.

Pokaże ci się okno, w którym znajdziesz sześć kolejnych zakładek Strona www, Przekierowanie, SSL, Statystyki, Backup, Opcje.

Strona www -
Adres IP: Adres IP dla Twojej strony internetowej. Prawdopodobnie będzie to IP twojego VPS, jeśli nie dokupowałeś dodatkowych adrersów IP lub *.
Domena: domena twojej strony internetowej
Limit dysku twardego oraz Limit ruchu na serwerze: Jeśli potrzebujesz, wprowadź odpowiednie dla siebie wartości. Jeśli nie potrzebujesz, pozostaw bez zmian.
SSL oraz Let's Encrypt: Jest to darmowy, w pełni funkcjonalny i automatycznie odnawialny certyfikat ssl. Jeśli niemasz szczególnego powodu, aby twoja strona nie obsługiwała szyfrowanych połączeń https, zaznacz obydwa  pola.
PHP: Jeśli twoja strona nie jest w czystym HTML i obsługuje PHP, wybierz PHP-FPM
Wersja PHP: Jest to wersja php dla twojej strony. Jeśli nie konfigurowałeś innych wersji wybierz Default

Resztę pól w tej zakładce uzupełnij według własnych potrzeb.
Przekierowanie -
Prawdopodobnie nie będziesz miał potrzeby nic tu zmieniać
SSL-
Jeśli posiadasz wykupiony komercyjny certyfikat SSL dla swojej strony (nie Let's Encrypt) możesz tam go przypisać.
Statystyki-
Są to statystyki dla Twojej strony internetowej. Jeżeli instalowałeś serwery i ispconfig według mojego wcześniejszego poradnika, będziesz wiedział o co chodzi.
Backup-
Tutaj możesz skonfigurować automatyczny backup dla Twojej strony internetowej.
Opcje-
Tą zakładką warto się bliżej zainteresować. Możemy w niej lepiej dostroić niektóre parametry serwera dla naszej strony. Także zamieścić niektóre dyrektywy dla serwera jak np. przyjazne linki w przypadku NginX itp.

Kliknij Save i teraz po wpisaniu w przeglądarce internetowej adresu domeny twojej strony, powinna otworzyć ci się standardowa strona ispconfig w HTMLu Welcome to your website!. Żeby dodać swoją stronę musisz jeszcze założyć konto FTP, aby móc przez niego przetransferować pliki swojej strony na serwer.

a co jeżeli chcę założyć stronę na subdomenie?

Przejdź do zakładki DNS i wybierz rekord CNAME dla swojej domeny (to jedna z tych zielonych cegiełek nad listą wpisów dns)

Nazwa serwera: twoja subdomena np. sklep
Docelowa nazwa serwera: isp.pl.

Zwróć uwagę na to , że isp.pl. posiada na końcu kropkę. Kliknij zapisz. Tak jak w przypadku konfiguracji (auto konfiguracji) wszystkich stref DNS dla domeny, którą opisałem powyżej, musisz poczekać do 24h na propagację tej strefy, dlatego też warto o tym pomyśleć wcześniej i dodać tą strefę zaraz po konfiguracji wszystkich stref dla domeny.

Serwer wirtualny, czyli samą stronę internetową konfigurujesz natomiast dokładnie tak samo jak podałem powyższej. Jedynie podajesz przy konfiguracji swoją subdomenę sklep.isp.pl, zamiast isp.pl.

Jak pewnie zauważysz, w menu po prawej stronie, przy konfiguracji serwera wirtualnego dla swojej strony widnieje opcja Subdomena. Proponuję jednak skorzystać ze sposobu jaki podałem powyżej, gdyż wykorzystując tą opcję nie będziesz mógł ustawić własnej konfiguracji dla strony na subdomenie jak wersja PHP, limity połączeń itp. będzie ona wtedy korzystać z ustawień dla domeny głównej, a nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, żeby nie powiedzieć – rzadko jest to dobre rozwiązanie.

Zakładamy konto FTP dla swojej strony internetowej.

W zakładce Strony, z menu po lewej stronie wybieramy Użytkownik FTP, otworzy ci się okno, w którym uzupełniasz.

FTP User-
Strona www: Wybierz domenę strony dla której tworzysz konto FTP
Hasło: Wpisz hasło jakiego chcesz używać do połączeń ze swoim FTP i potwierdź je poniżej wpisując je powtórnie
Limit na dysku twardym: Jeśli chcesz limitować miejsce na dysku dla strony wpisz interesującą ciebie wartość, jeśli nie, pozostaw bez zmian.
Opcje-
Tutaj możesz przypisać dodatkowe limity jeżeli masz taką potrzebę.

Kliknij zapisz. Teraz możesz uploadować pliki swojej strony na serwer łącząc się poprzez FTP np. za pomocą FileZilla.

No dobrze, pliki masz już na serwerze ale czegoś ci jeszcze brakuje, tak bazy danych dla swojej strony.

Zakładamy bazę danych dla swojej strony internetowej

W zakładce strony kliknij w Użytkownicy bazy danych, w menu po lewej stronie. Otworzy ci się okno, więc uzupełnij wszystkie dostępne w nim pola, z czym raczej nie będziesz miał większego problemu. Kliknij save.

Teraz z menu po lewej wybierz Baza danych. Uzupełnij wszystkie pola zwracając szczegóną uwagę na to, aby wybrać użytkownika bazy danych, którego przed chwilą założyłeś. Kliknij Zapisz.

Właśnie utworzyłeś swoją pierwszą stronę w panelu IsPConfig, teraz możesz zainstalować. np. WordPressa, Joomla, czy jakikolwiek inny skrypt na jaki przyjdzie ci ochota, podając skonfigurowane przed chwilą opcje dostępu do bazy danych. Możesz także uruchomić swoją starą stronę internetową przeniesioną np. z hostingu..Będziesz musiał zaimportować jej bazę danych. O tym jak to zrobić, przeczytaj w internecie, gdyż to wykracza po za temat tego artykułu.

W kolejnej części powiem jak uruchomić swoją pocztę i skonfigurować skrzynkę za pośrednictwem panelu IspConfig3.