Optymalizacja serwera VPS i optymalizacja strony internetowej

Redis vs Memcached

Redis jest nowszym narzędziem cachującym niż Memcached i posiada w stosunku do niego kilka istotnych różnic mogących wpłynąć na poprawę wydajności twojej strony. Nie będę tutaj wchodził w szczegóły ale warto wspomnieć o kilku z nich. Mianowicie o ile Memcached czyści swój cache bezpowrotnie po restarcie usługi bądź całego serwera, to Redis robi to dopiero po upływie czasu życia takiego cachu. Ma to szczególne znaczenie przy mocno obciążonych stronach.

Kolejnym dość istotnym czynnikiem jest lepsze zarządzanie pamięcią ram, w której ten cache się znajduje. Ściślej mówiąc, Redis niejako z miejsca usuwa pliki cache z pamięci, których ważność się zakończyła. Memcached ma z tym spore problemy. Obciążenie procesora zdaje się także działać na korzyść Redis. Jest ono dużo mniejsze niż w przypadku Memcached.

Moduł Google PageSpeed vs ręczna optymalizacja (tudzież osobne narzędzia lub wtyczki)

Moduł Google PageSpeed, jest bardzo rozbudowanym zestawem narzędzi mających na celu przyspieszyć działanie twojej strony internetowej. W związku z tym dobra znajomość poszczególnych opcji (filtrów) jest mocno zalecana, gdyż łatwo jest coś popsuć. Jest to też narzędzie, dzięki któremu optymalizacja serwera VPS pod kątem wydajności i szybkości stron, przyniesie najbardziej widoczne rezultaty.

Dobrym pomysłem jest skorzystać z podstawowej konfiguracji modułu mod_pagespeed, konfiguracji uważanej za bezpieczną (jeśli hostujemy kilka stron na naszym serwerze) i użyć indywidualnie dodatkowych pluginów dla każdej z tych stron w celu ich dalszej optymalizacji.

Jeżeli hostujemy tylko jedną stronę na naszym serwerze, możemy się pokusić o włączenie dodatkowych filtrów w mod_pagespeed i ręczne ustawienie ich parametrów pod nasze specyficzne wymagania. Połączenie chociażby plików CSS, JS w jedną całość, usunięcie białych znaków z CSS, JSS, HTML za pomocą Google PageSpeed może być dobrym pomysłem.

Zasada jest jednak taka, że jeśli coś włączamy lub zmieniamy jakiś parametr, to od razu testujemy naszą stronę. Sprawdzamy, czy wszystko działa poprawnie i nic nam się na niej nie rozjechało. Dokładną listę poszczególnych filtrów wraz z ich opisem znajdziemy na stronach Google https://www.modpagespeed.com/doc/

Cloud Flare vs inne serwery CDN

Opinie o Cloud Flare są różne. Osobiście uważam jednak, że Cloud Flare jest dobrym serwerem CDN i chyba jedynym, który oferuje ten serwer za darmo. Oferuje on też inne podstawowe darmowe opcje, które będą wystarczające dla twoich niekomercyjnych potrzeb.

Cloud Flare posiada grubo ponad 100 serwerów w różnych krajach i na różnych kontynentach, dzięki którym internauci (szczególnie ci z zagranicy), wczytają twoją stronę szybciej za ich pośrednictwem, niż miało by to miejsce bez ich pośrednictwa. W Planach płatnych liczba tych serwerów rośnie do niemalże 200.

Zapytasz pewnie, po co ci CDN jeśli masz stronę po Polsku i skierowaną do Polaków ? Tak się jednak stało, że sporo Polaków mieszka obecnie za granicą i stamtąd łączą się oni z polskimi serwisami. Coraz więcej obcokrajowców też, łączy się z polskimi stronami. Szczególnie branżowymi oraz sklepami. Warto więc im udostępnić zasoby swojej strony w taki sposób, aby mogli bezproblemowo z nich korzystać.

Cloud Flare w przeciwieństwie do innych firm oferujących usługi serwerów CDN, nie jest tylko samym serwerem CDN. Posiada on także wiele opcji przyspieszających dodatkowo stronę internetową, daje możliwość wygenerowania zupełnie za darmo certyfikatu SSL, ochronę strony w przypadku ataków ddos i kilka innych, mniej lub bardziej przydatnych funkcjonalności, dostępnych głównie w planach płatnych.

Optymalizacja serwera VPS. Instalacja i konfiguracja polecanych usług.

Tutaj chciałbym ciebie poinformować, abyś zawsze sprawdzał, jak po uruchomieniu danej usługi (lub modułu Apache) zachowuje się twój serwer VPS i twoja strona internetowa. Sprawdź dokładnie, czy zmiany przyniosły pozytywny efekt, nie odwrotny do zamierzonego.

Nie ma dwóch takich samych serwerów VPS, tak samo jak nie ma dwóch takich samych stron internetowych. Korzystają one z różnych usług, różnych skryptów, konfiguracji itp. To co na jednym serwerze przyniesie pozytywny rezultat, na innym może przynieść rezultat negatywny.

2 komentarze do “Optymalizacja serwera VPS i optymalizacja strony internetowej

 1. administratorlinuxa

  1. Wszystko fajnie, co jednak jeżeli posiadam serwer Nginx i nie chciałbym go zmieniać na Apache?

  2. Co jeśli posiadam stronę, która nie obsługuje opisanych przez pana programów i nie można znaleźć do skryptu, na jakim ona stoi dodatkowych modułów, które by włączyły mi ten kesz Redis i kompresję brotli ?

  3. Jak to będzie działało ewentualnie na dwurdzeniowym dedyku z 8mb ram i 1tb dyskiem twardym ale ide, nie ssd?

  4. Czy jest w ogóle sens stosowania tych programów i jak to ewentualnie skonfigurować pod mój serwer?

  5, Czy da się pagespeed uruchomić z Nginx?

  1. Grzegorz

   1. Brotli i Redis działają jako moduły dla PHP, więc tylko jeśli pan PHP posiada na swoim serwerze to nie będzie problemów z uruchomieniem. Pod Nginx także da się uruchomić pagespeed.
   2. Jeżeli pana skrypt nie obsługuje brotli i Redis, nie można znaleźć wtyczek do niego z tym związanych. Można w ostateczności je spróbować uruchomić jako moduły Nginx lub też doinstalować Apache i skonfigurować Nginx jako serwer proxy, a pod Apachem uruchomić te moduły dla Nginx i Brotli. Taka konfiguracja Nginx+Apache na pana serwerze miała by sens.
   3. Konfiguracja serwera jest jak najbardziej ok (może poza dyskiem, który będzie wprowadzał większe opóźnienia niż przy SSD). Zasada konfiguracji redis, brotli, pagespeed, cloud flare jet taka sama. Także Apache jeśli zdecyduje się pan na jego instalację, a Nginx przestawić, aby pracował jako proxy.
   4. Tak ma to sens. To w dalszym ciągu jest niewielki serwer jak na dzisiejsze standardy. Co innego jak posiadałby pan kilku procesorową maszynę z np. 32gb lub więcej ram i kilka szybkich dysków ssd. Wtedy wskazana była by inna architektura zarówno konfiguracji samego serwera jak i konfiguracji i zastosowania innych programów-usług. Jak już przy tym jesteśmy, to w dużych serwerach lepiej sprawdzi się na przykład taki memached.
   5. Tak na Nginx da się uruchomić pagespeed. Na stronach Google jest napisane jak to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *