Nowa wersja strony oraz brak starych artykułów i komentarzy na blogu

Nie dawno blog przeszedł gruntowną przebudowę. Zmienił się jego wygląd, zmieniła się domena, a także jak zauważyli niektórzy internauci zniknęły niektóre stare artykuły i komentarze z bloga.

Co było tego przyczyną?

Ze zmianą wyglądu bloga jak i nazwy samej domeny nosiłem się już od dłuższego czasu ale zawsze mi go brakowało. Do czasu, aż przez moje gapiostwo wygasła domena bloga, oczywiście mogłem starać się ją w dalszym ciągu przedłużyć, gdyż nigdy nie jest tak, że domeny od razu wygasają bezpowrotnie, a wpadają do tzw. kwarantanny, w której znajdują się przez kolejne 30 dni i gdzie w dalszym ciągu możliwe jest ich przedłużenie. Po tym okresie dopiero przechodzą do puli domen wolnych.

Postanowiłem jednak nie przedłużać tej domeny, gdyż nazwa jej nigdy mi się jakoś szczególnie nie podobała, po za tym że była krótka (zaledwie 4 znaki), a także w żaden sposób nie kojarzyła się z tematyką bloga, elektroniką, programowaniem, czy systemem linuks.

Obecna domena przynajmniej daje do zrozumienia, że jest tu coś związanego z komputerami bądź internetem, elektroniką itp. Sama nazwa jej nie jest także zbyt długa i jak sądzę jest w dalszym ciągu dość łatwa do zapamiętania przez internautów.

Pech chciał, że wraz z wygaśnięciem domeny wygasł także serwer na jakim stoi blog, a informacja o jego wygaśnięciu przyszła na maila … wygasłej domeny :] stąd też nie możliwe było jego odebranie. Co prawda serwer po opłaceniu mi przywrócili, ale do samej strony już mogłem dostać się jedynie przez konsolę po ssh (brak możliwości zalogowania się po FTP) , więc skopiowanie wszystkiego do innego katalogu, na który wskazywała inna domena zrodziła problemy z uprawnieniami, potem samym funkcjonowaniem bloga i bazy danych po różnej na niej operacjach jak podmiana url linków do bloga itp. i w efekcie utratą sporej części danych. To nie koniec, kopie zapasowe okazały się także uszkodzone, a właściwie nośnik na jakim się znajdowały i w efekcie udało się odzyskać jedynie część danych dotyczących nowszych artykułów, które miałem zapisane także w innym miejscu.

Funkcjonowanie bloga

W wyniku tej całej pechowej sytuacji udało się odzyskać jedynie część danych jak wspomniałem, a ściślej mówiąc artykułów bez dodanych do nich komentarzy i bez dołączonych zdjęć. Silnik strony, artykuły, część odzyskanych zdjęć itp. zostało na nowo przetransferowane na serwer. Przy okazji został zmieniony wygląd bloga oraz zrekonfigurowany sam serwer na jakim stoi blog w celu zwiększenia jego wydajności i poprawy bezpieczeństwa. Także został uruchomiony automatyczny mechanizm robiący co 24h zrzuty wszystkich elementów bloga jak pliki i bazy danych, a całość zrzutu transferowana jest na serwery zewnętrzne.

To wszystko wyszło w dużym stopniu na plus. Oczywiście minusem jest sama utrata artykułów i komentarzy na blogu, także spadek pozycji bloga w wyszukiwarkach internetowych ze względu na zmianę domeny. To wszystko jednak z czasem da się nadrobić i przywrócić ilość odwiedzin.

Blog jak napisałem przeszedł gruntowną przebudowę i w związku z tym w dalszym ciągu znajdowane są jakieś drobne błędy i niedoróbki. W związku z tym postanowiłem uruchomić specjalny system, w którym będzie można zgłaszać takie błędy, aby jak najszybciej się z tym uporać. Błędy te oczywiście nie wpływają w jakiś znaczny sposób na poprawność funkcjonowania bloga, jednak trzeba się ich pozbyć.

Link do systemu zgłoszeń znajduje się w bocznym menu po prawej stronie. Możesz także skorzystać z linka Zgłoś błąd