Nginx i WordPress Tutorial

Nginx i WordPress Tutorial

4 sierpnia 2021 0 przez gielo

Sama instalacja WordPressa na serwerze z działającym Nginx nie przysparza większych problemów i przebiega dokładnie tak jak z każdym innym serwerem www. Pewne niegodności mogą pojawić się jednak już po instalacji WP.

ModRewrite

Nginx nie obsługuje .httaccess, więc pierwsze problemy mogą się pojawić z przepisywaniem adresów URL. Sama zmiana przepisywania adresów w panelu administracyjnym WordPress będzie powodowała błędy w wyświetlaniu podstron. Potrzebna będzie więc też do tego odpowiednia reguła.

location / {
try_files $uri $uri/ /index.php?$args;
}

Dodaj ją do pliku konfiguracyjnego Nginx lub najlepiej do pliku z konfiguracją virtualhosta dla twojej strony, który znajdziesz w /etc/nginx/sites-available/twojastrona.pl.vhost

Zapisz plik z konfiguracją i przeładuj serwer nginx

$ sudo systemctl restart nginx

Serwer po takim zabiegu nie powinien wyrzucić żadnych błędów, a podstrony powinny otwierać się już w standardowy sposób.

Kolejnym krokiem na jaki powinieneś zwrócić uwagę to pluginy. Dobrym pomysłem jest podejście, im mniej tym lepiej. Raz, że bezpieczniej, dwa, że czym mniej zainstalowanych pluginów tym strona działa szybciej i mniej obciąża serwer, a trzy że nie wszystkie pluginy będą działały prawidłowo pod kontrolą Nginx.

Osobiście polecam ci pięć, jak myślę niezbędnych pluginów.

All In One WP Security

Dość rozbudowany plugin poprawiający bezpieczeństwo WordPressa.

W3 Total Cache

Plugin odpowiedzialny za kompleksowy cache dla naszej strony, a także dodatkowo dający nam kilka reguł poprawiających jego bezpieczeństwo.

UpdraftPlus

Plugin odpowiedzialny za automatyczne backupy np. do chmury Google, czy DropBox, po FTP itp. Niezbędny do szybkiego przywrócenia strony w razie jakiejś nieprzewidzianej awarii.

AntispamBee

Jeden z lepszych w walce ze spamem w komentarzach.

Eww Image Optimizer

Odpowiedzialny za optymalizację naszych zdjęć na stronie, co jest nie bez znaczenia jeśli chcemy utrzymać ją w dobrej kondycji.

Taka konfiguracja pozwala cieszyć się dobrze działającą stroną nawet na niewielkim serwerze VPS (np. na raspberry Pi) i z średnią ilością osób ją odwiedzających.

W kolejnych artykułach powiem co jeszcze można usprawnić, aby wycisnąć ze strony jaki samego serwera jak najwięcej.