Linux czy Windows?

Linux czy Windows?

4 września 2021 6 przez gielo

Niniejszy tekst nie ma na celu wykazać, który system operacyjny jest lepszy, także nie traktuje o wyższości jednego systemu operacyjnego nad drugim, a jedynie odpowiedzieć ma na zasadnicze pytanie, czy Linuksem możemy zastąpić Windowsa i jakie są wady oraz zalety takiego rozwiązania.

Na początku należy zwrócić uwagę na fakt, że nie ma czegoś takiego jak najlepszy i najgorszy system operacyjny. Każdy ma swoje wady i zalety ujawniające się w mniejszym lub większym stopniu w zależności od jego zastosowania. W zastosowaniach serwerowych Linuks bije na głowę systemy Windows bezapelacyjnie, jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie także, jako platforma programistyczna (nawet tworząc aplikacje na systemy Windows).

W przypadku zastosowań desktopowych jednak np. w domu lub biurze już niekoniecznie. Jednak i tutaj możemy w pewnych sytuacjach z powodzeniem zastąpić Windowsa Linuksem. Przyjrzyjmy się wiec bliżej temu zagadnieniu.

Linuks jako platforma do gier

Jeśli twój komputer domowy służy tobie przede wszystkim jako platforma do gier, odpuść sobie dalszą część tego artykułu. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy wiele uległo zmianie w tym lepszym kierunku pod tym względem, to i tak prawdopodobnie nie będzie to tym czego oczekujesz. Wiele gier nie będzie działać, lub będzie działać nieprawidłowo.

Jeśli natomiast nie lubisz grać lub grasz sporadycznie, głównie w starsze tytuły gier, albo też jesteś ciekawy, czy system Linuks możesz wykorzystać w swojej firmie, zapraszam do dalszej części artykułu.

Jaka dystrybucja linuksa ?

Jako ponad dwudziestoletni sympatyk systemu Linuks, który miał styczność chyba z wszystkimi dystrybucjami linuksa (także już nie istniejącymi), mogę śmiało powiedzieć, że to czy z linuksem zostaniesz na dłużej (może na zawsze) zależy w dużej mierze od tego z jakiej dystrybucji na początek skorzystasz. To czy nie będziesz miał większych problemów z poruszaniem się po samym systemie jak i znalezieniem lub zastąpieniem oprogramowania z jakiego korzystasz obecnie.

Z tego też powodu proponuję ci dystrybucję Linuksa Linux Mint. Jest ona według mnie najbardziej przyjazna początkującym, a także co jest pewnie nie bez znaczenia najbardziej przypomina windows.

Oprogramowanie

Mamy rok 2021, Linuks cały czas się rozwija i zdobywa coraz większą popularność, więc jest spora szansa, że oprogramowanie z jakiego korzystasz pod Windowsem znajdziesz też i w wersji pod Linuksa, ewentualnie znajdziesz jakiś dobry zamiennik, a w ostateczności będziesz w stanie uruchomić wersję Windows pod Wine.

Poniżej jako przykład przedstawiam, krótką listę oprogramowania, z którego i ja korzystam na swoim komputerze domowym.

Zrzut ekranu pulpitu mojego komputera domowego. Linux Mint z pulpitem Cinamon. Dziwić może pasek po prawej stronie, efekt ten da się uzyskać i pod Windowsem. Taka forma jest dla mnie bardziej wygodna i pomaga mi lepiej wykorzystać szerokość ekranu.

Elektronika

Jeżeli jesteś fanem elektroniki jak ja, nie będziesz raczej narzekał na brak oprogramowania.

Programujesz w Arduino? Nie ma sprawy, pod linuksem dostępny jest dokładnie taki sam edytor kodu co i na Windowsa.
a może cenisz sobie większą swobodę i elastyczność w programowaniu ? Edytor Atom z dodatkiem PlatformIO
Qt? czemu nie? Arduino programować możesz nawet korzystając z takiego kombajnu jak Qt
Eagle, zaawansowany program do projektowania płytek PCB
oraz jego darmowy odpowiednik KiCaD, który jakościowo w niczym mu nie ustępuje
także coś do wizualizacji naszego projektu, czyli Frizing

Programowanie

Jeśli chodzi o programowanie, to istnieje cała masa różnego rodzaju freamworków, tzw. IDE, czy też edytorów kodu. Oprócz wymienionych powyżej wart uwagi jest Qt

Qt, czyli kompletny freamwork, w którym za pomoca C++ lub Pythona możesz tworzyć okienkowe aplikacje na Linuksa, Windowsa, urządzenia mobilne, czy chociażby już wyżej wspomniane Arduino (w tym przypadku nieokienkowe 🙂 ).

NetBeans kolejny freamwork, jeden z najczęściej stosowanych przez programistów przy tworzeniu aplikacji internetowych.

Multimedia

Spotify
Deezer
Odtwarzacz filmów

Internet

Przeglądarka Google Chrome z uruchomioną grą Ligue of Angels
Klient pocztowy Thunderbird

Gry

Tak możemy sobie także i czasem pograć, szczególnie w starsze tytuły

World of Warcraft Cataclysm
Diablo 2
Planetscape Torment

Biuro i Ebooki

Calibre, znana także z Windowsa aplikacja do zarządzania Ebookami
Libre Office Darmowy pakiet biurowy zawierający m. inn. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor grafiki wektorowej itp.

Wirtualizacja

Linuks posiada wiele aplikacji przeznaczonych do tzw. wirtualizacji jak np. Docker, czy KVM, jednak ja przedstawię tutaj najczęściej chyba wykorzystywany na komputerach domowych i znany również z Windowsa Virtual Box

Virtual Box pod Linuksem z uruchomionym systemem Windows

Wszystkie pokazane powyżej aplikacje mają swoje wersje w systemie Windows lub też są w wersji Windows, jak prezentowane gry ale zostały uruchomione w Linuksie za pomocą Wine.

Jest to tylko mały wycinek aplikacji, które możesz spotkać także w Windows. Lista nie zawiera praktycznie żadnej aplikacji do wykorzystania w Firmie, poza pakietem biurowym. W firmie, w której ja pracuję wykorzystuje się np. dystrybucję Linuksa Raspbian na mikrokomputerach Raspbery Pi, które łączą się poprzez sieć VPN z programem magazynowym. Jest to dużo tańsze rozwiązanie, niż zakup kilkunastu laptopów z systemem Windows. Taka konfiguracja pracuje u nas z powodzeniem od liku lat. Niestety nie mogę nic na ten temat więcej powiedzieć ze względu na tajemnice firmową.

Linuks jako platforma desktopowa jest już dojrzałym projektem i w sporej części przypadków jest w stanie zastąpić system Windows. Powodzenie takiej operacji zależy też )oprócz wspomnianej na początku artykułu) w dużej mierze od dogłębnego przemyślenia tematu i całej infrastruktury, tym bardziej jeśli ma to pracować w Twojej firmie.

W przypadku zastąpienia Windowsa Linuksem w firmie, tam gdzie jest to możliwe np. w celu redukcji kosztów, sprawa jest jasna. Nie wiem czemu natomiast chciałbyś z niego korzystać w domu, na swoim komputerze domowym. Argument ceny jest obecnie mało przekonujący, gdyż większość kupowanych obecnie komputerów, to laptopy z zainstalowanym już systemem Windows, który jest już w cenie kupowanego sprzętu.

Powiem ci jednak czemu ja korzystam z linuksa i jakimi argumentami się kieruję. Przede wszystkim Linuks jest to system, z którego najczęściej korzystam od przeszło już dwudziestu lat. Jest on bardziej stabilny i także bardziej wydajny niż system Micro$oftu. Jest także bardziej elastyczny i bardziej konfigurowalny pod własne preferencje i wymagania. Pozwala także często na zrobienie rzeczy, które na Windowsie są niemożliwe lub trudne do zrobienia jak np. podpięcie dysku Google jako zwykłego dysku sieciowego. Nie bez znaczenia jest także dla mnie dostępność całej masy darmowego, profesjonalnego i w pełni sprawnego oprogramowania.

Dlaczego ty się zdecydowałeś na używanie Linuksa na swoim komputerze? Napisz o tym w komentarzu pod poniższym artykułem.