Linuks zamiast Windows

Dzisiaj mija dokładnie rok, jak ze swojego domowego komputera pozbyłem się Windowsa, wcześniej korzystałem z niego w domu bardzo sporadycznie. Czy linuks zamiast windows to dobry wybór?, czy nie miałem z nim żadnych problemów? Z jakiej dystrybucji korzystam i jak wypada ona oraz jej oprogramowanie w stosunku do produktów Microsoftu i firm z nim współpracujących?

Zacznę może od tego, że nie jestem ani nie byłem laikiem jeśli chodzi o linuksa, jako że używam go od przeszło 20 lat i to zarówno na platformach serwerowych dla internetu i routera sieciowego jak i na moim komputerze domowym.

Z Windowsa zrezygnowałem całkowicie jak już wspomniałem rok temu, jeśli chodzi o mój komputer domowy. Przez cały ten okres przeszło 20 lat, korzystałem z niemalże każdej istniejącej dystrybucji linuksa na rynku, jednak to Linuks Mint podbił moje serce jeśli chodzi o zastosowania biurkowe.

Jestem z nim od bodajże 12tej wersji i przez ten czas z powodzeniem używam na nim różnej maści multimediów, internetu, komunikatorów internetowych.

Piszę mniej lub bardziej rozbudowane teksty, które potem drukuję, tworzę programy w c++ i Qt oraz strony internetowe z zastosowaniem innych języków programowania.

Obrabiam grafikę na potrzeby stron internetowych i sklepów jakimi się zajmuję, a także czasami gram w gry windowsowe i robię wiele innych rzeczy, które robi też zazwyczaj wielu innych użytkowników komputera domowego.

Czy czegoś mi w linuksie brakuje i dlaczego akurat Linuks Mint?

Mimo, że jestem dość zaawansowanym użytkownikiem linuksa to, cenię sobie wygodę, prostotę, bezproblemowość i wysoką wydajność stosowanych przeze mnie aplikacji jak i samego systemu.

Linuks Mint zamiast windows sprawdza się tu znakomicie. Instalacja Linuks Mint oraz jego oprogramowania, także konfiguracja systemu i oprogramowania jest banalnie prosta i praktycznie bezproblemowa.

Pozwala mi to oczywiście zaoszczędzić czas i zająć się tym co jest dla mnie ważne. Także większość używanych przeze mnie programów, sterowników i narzędzi systemowych, pluginów ta dystrybucja posiada w swoich repozytoriach, więc nie muszę niczego szukać dodatkowo lub kompilować ze źródeł.

Z jakich programów korzystam i jak wypada ono w stosunku do możliwości oprogramowania windows?

Tutaj pragnę zaznaczyć, że wiele aplikacji znanych z Windows występuje także w wersji Linuksowej. Jako, że Linuks Mint oparty jest o najpopularniejszą chyba dystrybucję Ubuntu i tym samym także o Debiana (bo na nim z kolei oparte jest Ubuntu), to i dostępnych jest wiele gotowych pakietów dla Linuks Mint, które instaluje się praktycznie tak samo jak programy z Windows.

Poniżej przedstawiam krótką listę oprogramowania z jakiego ja korzystam, i które oczywiście polecam, szczególnie osobom przesiadającym się z Windowsa na Linuksa.

Środowisko okienkowe

Przypominający Windows Cynamon, (chociaż przez jakiś czas korzystałem także z Plazmy – najnowszego KDE) jest tym czego głównie używam. Obydwa środowiska (Cynamon i Plazma) są bardzo ładne, wydajne, stabilne i proste w użyciu.

cynamon pod linuks mint
Środowisko graficzne Cynamon pod Linuks Mint 19

Internet

Przeglądarka internetowa Chrome, która zarówno pod Windowsem jak i Linuksem wydaje się być najszybsza oraz istnieje do niej cała masa różnych pluginów poszerzających jej funkcjonalność.

Przeglądarkę tą należy pobrać ze strony Google i zainstalować w swoim systemie. Istnieje oczywiście także jej wolny odpowiednik Chromium dostępny w repozytorium Linuks Mint, są na nim jednak problemy z filmami YouTube oraz wtyczką Flash.

Przeglądarka Chrome pod linuksem
Przeglądarka Chrome pod linuksem

Jeden komentarz do “Linuks zamiast Windows

  1. Świat Linuksa YT

    Bardzo dobry artykuł i zdecydowanie można go polecić osobom nie zdecydowanym na przesiadkę na pingwina 😉 Co ciągle powtarzam iv zawsze będę się starał – najważniejsza jest możliwość wyboru, a twoja możliwość daje właśnie Linuks z olbrzymia biblioteka otwartego i bez płatnego oprogramowania. Brać i korzystać bo warto. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *