Jakie groty do lutownicy na początek ? Test i opinia grotów 900M

Jak dbać o groty, aby służyły nam jak najdłużej ?

Jakość grotów to jednak nie wszystko, aby mogły służyć nam przez długi czas. Bardzo ważne jest także samo ich użytkowanie. Do czyszczenia grota używamy wyłącznie przedmiotów do tego przeznaczonych, zwilżonej gąbki lub specjalnego czyścika z wiórów miedzianych. Do czyszczenia bardzo mocno zabrudzonych grotów, których nie da się wyczyścić wspomnianymi przedmiotami możemy użyć salmiaka.

W żadnym wypadku nie używamy pilnika lub innych tego typu wynalazków do usuwania zabrudzeń. Uszkodzenie powłoki ochronnej grota sprawi, że nada się on tylko do wyrzucenia.

Sam grot podczas procesu lutowania, także jak najczęściej wycieramy o zwilżoną gąbkę lub czyścik. Raz, że sam proces lutowania jest wtedy łatwiejszy, a dwa że nie dopuszczamy do tworzenia się warstwy tlenków, która to warstwa jest potem dość trudna do usunięcia. Dbamy także o to, aby grot cały czas był zwilżony cienką warstwą cyny.

Jakie groty do lutownicy na początek powinieneś zakupić ?

Na rynku istnieje wiele rodzajów grotów, przeznaczonych do różnych specyficznych zastosowań, więc pytanie jakie groty do lutownicy na początek powinieneś zakupić nie jest trywialne.

Najczęściej używane i tym samym najbardziej przydatne, są groty typu dłuto o węższej i szerszej końcówce, stożkowe ostre, ścięte i tzw. kopytko.

typ grotów 900M
Typ grotów 900M

Najtaniej i jednocześnie najprościej jest zakupić zestaw takich grotów, które można nabyć już za kilkanaście złotych w internecie lub stacjonarnych sklepach elektronicznych.

Zestaw najbardziej przydatnych grotów typu 900M czarnych

Groty typu dłuto są przydatne przy lutowaniu przewodów, a także elementów przewlekanych THT i elementów oraz układów scalonych SMD. Groty typu stożek ostry, szczególnie z przedłużoną końcówką lub zakrzywione przydają się do lutowania elementów w trudniej dostępnych miejscach. Kopytko i grot ścięty przy lutowaniu układów scalonych SMD.

Jakiego producenta groty mają najlepsze parametry ?

Na rynku istnieje wiele grotów sygnowanych marką różnych producentów. Prawdą jest jednak, że istnieje dwóch, może trzech faktycznych producentów tych grotów, którzy biją odpowiednie logo pod zamówienie konkretnego klienta i takie groty możemy znaleźć później w ofercie.

W związku z tym jakość tych grotów jest praktycznie identyczna. Niegłupim pomysłem, więc będzie zakup tych grotów tam, gdzie jest najtaniej.

Jak widzisz to, jakie groty do lutownicy na początek powinieneś zakupić nie jest wcale banalnym pytaniem. Chociaż takie może się wydawać na początku. Szeroka gama rodzajów oraz typów grotów, producentów i cen może przytłaczać.

Mam jednak nadzieję, że niniejszy artykuł pomógł ci wybrać to, co będzie w twoim przypadku najbardziej odpowiednie i potrzebne.

4 komentarze do “Jakie groty do lutownicy na początek ? Test i opinia grotów 900M

 1. Bogdan Szucki

  Również posiadam ten typ grotów w swojej lutownicy W.E.P. i potwierdzam, że te czernione wydają się najbardziej wytrzymałe. Nie lutuje może tyle ale faktycznie zużycie grota po dość długim czasie jest niewielkie. Z czernionych posiadam zaledwie jeden ale za to najczęściej z niego korzystam 🙂

  1. Grzegorz

   Stację lutowniczą posiadam ponad 5 lat już. W sumie jakoś tak na początku też zakupiłem do niej różne groty. Srebrne szlag trafił po około 1,5 roku, złoty mam jeden do tej pory i się trzyma jednak cena jego jak pamiętam była sporo wyższa. Czarne groty jak napisałem i jak pokazałem na załączonych zdjęciach także są w bardzo dobrym stanie, a było sporo tańsze niż te złote. Dodatkowo w złotych nie było za dużego wyboru – 4 typy grotów jedynie jak pamiętam. W artykule nie napisałem jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy. Wytrzymałość grota będzie zależała też od temperatury jakiej używamy przy lutowaniu elementów. Jeśli ktoś lutuje dużo sporej wielkości takich elementów i tym samym używa najczęściej bardzo wysokiej temperatury, to taki grot pewnie szybciej mu się zużyje. Sądzę jednak, że i w takiej sytuacji te czarne powinny pociągnąć kilka lat. Czasem się zastanawiam, czy stacji szybciej coś nie trafi niż te groty 🙂

 2. Bogdan Szucki

  Jaką stację pan posiada jeśli można spytać?

  1. Grzegorz

   Zhaoxin 936DH, w sumie kupiłem z zamiarem zmiany jej na elwika, lub Solomon, ale stacja sprawuje się na tyle świetnie, że zrezygnowałem z tego zamiaru. W najbliższej przyszłości postaram się napisać coś więcej na jej temat. Na razie jedynie powiem, że nie wszystko co chińskie jest niskiej jakości, przynajmniej do zastosowań hobbystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *