Jakie groty do lutownicy na początek ? Test i opinia grotów 900M

Zakupiłeś swoją pierwszą stacje lutowniczą ale nie wiesz jakie groty do lutownicy na początek powinieneś wybrać ? Nie wiesz, które groty w twoim przypadku będą najbardziej odpowiednie ? Które posłużą tobie kilka lat i lutowanie nimi nie będzie sprawiało problemu, a których grotów najlepiej unikać ?

Słowem wstępu

Testy i opinie zawarte w niniejszym artykule oparte są o groty typu 900M (stacje lutownicze Zhaoxin, WEP, Aoyue itp.). Są to jedne z najczęściej używanych grotów przez elektroników hobbystów i jednocześnie jedne z tańszych na rynku o bardzo dobrych parametrach.

Osobiście także posiadam stację lutowniczą, do której właśnie ten typ grotów pasuje i które użytkuje od ładnych paru lat.

Jakie groty 900M znajdziemy na rynku ?

Na rynku znajdziemy obecnie cztery główne rodzaje tego typu grotów. Są to:

Groty miedziane – najmniej trwałe ale i najtańsze. Groty tego typu nie posiadają praktycznie żadnej powłoki ochronnej, która mogła by przedłużyć ich trwałość.

Groty srebrne – droższe ale ich trwałość także pozostawia wiele do życzenia. Posiadają one jednak powłokę ochronną, która przedłuża ich trwałość. Są mniej podatne na zużycie i uszkodzenia niż groty miedziane.

Groty czarne – niewiele droższe od srebrnych, jednak o bardzo dobrych parametrach użytkowych. Groty posiadają utwardzoną powłokę ochronną, przez co są niemalże niezniszczalne. Przy zwyczajnym ich użytkowaniu i odpowiedniej dbałości o nie oczywiście.

Groty złocone – najdroższe i zarazem o najlepszych parametrach. Posiadają warstwę, która w założeniu ma maksymalnie polepszyć ich parametry użytkowe. Zarówno trwałość jak i tzw. lepkość cyny do nich przez co poprawić komfort lutowania.

Tyle jeżeli chodzi o ich podział, a jak ma się to wszystko do rzeczywistości i jakie groty do lutownicy wybrać ?

Różne typy grotów 900M użytkuję od kilku lat i zauważyłem, że (pominę na razie groty miedziane) najmniej trwałe są groty srebrne. Komfort lutowania tymi grotami jest jednak bardzo dobry, więc jeżeli ktoś szuka tanich grotów, a nie lutuje zbyt wiele, to wybór ich będzie rozsądną opcją.

Groty czarne są jednak tymi, które polubiłem i które preferuję od kilku lat. Są bardzo trwałe, mają bardzo dobą przyczepność cyny i lutuje się nimi znakomicie. Posiadają one także najlepszy stosunek jakości do ceny. Są to też groty, które z czystym sumieniem mogę tobie polecić.

Poniżej przedstawiam zdjęcie pokazujące ich zużycie po pięciu latach użytkowania, a lutuję średnio po kilka godzin dziennie.

zużycie grotów czarnych 900M
Zużycie grotów czarnych 900M po 5ciu latach użytkowania

Jak widać po załączonym powyżej zdjęciu są one w dalszym ciągu w niezłej formie i jak przypuszczam posłużą mi jeszcze kolejne kilka lat.

Groty złocone, pomimo szumnych zapewnień ich producentów nie odbiegają jakościowo w jakiś znaczny sposób, od ich czarnych odpowiedników, są jednak droższe. Osobiście nie zauważyłem między tymi grotami żadnej wyraźnej różnicy, która tłumaczyła by ich zakup. Uczciwie jednak powinienem wspomnieć, że da się zauważyć jakby minimalnie posiadały one lepszą przewodność cieplną, niż pozostały typ grotów,

Grotów miedzianych nie używałem, więc nie wiele mogę na ich temat powiedzieć. Prawdą jest jednak, że brak powłoki ochronnej, bezpośrednio naraża je na uszkodzenia oraz nadmierne zużycie w bardzo krótkim czasie. Pomimo ich niższej ceny, niż wszystkie wymienione powyżej groty, nie zalecałbym ich zakupu.

4 komentarze do “Jakie groty do lutownicy na początek ? Test i opinia grotów 900M

 1. Bogdan Szucki

  Również posiadam ten typ grotów w swojej lutownicy W.E.P. i potwierdzam, że te czernione wydają się najbardziej wytrzymałe. Nie lutuje może tyle ale faktycznie zużycie grota po dość długim czasie jest niewielkie. Z czernionych posiadam zaledwie jeden ale za to najczęściej z niego korzystam 🙂

  1. Grzegorz

   Stację lutowniczą posiadam ponad 5 lat już. W sumie jakoś tak na początku też zakupiłem do niej różne groty. Srebrne szlag trafił po około 1,5 roku, złoty mam jeden do tej pory i się trzyma jednak cena jego jak pamiętam była sporo wyższa. Czarne groty jak napisałem i jak pokazałem na załączonych zdjęciach także są w bardzo dobrym stanie, a było sporo tańsze niż te złote. Dodatkowo w złotych nie było za dużego wyboru – 4 typy grotów jedynie jak pamiętam. W artykule nie napisałem jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy. Wytrzymałość grota będzie zależała też od temperatury jakiej używamy przy lutowaniu elementów. Jeśli ktoś lutuje dużo sporej wielkości takich elementów i tym samym używa najczęściej bardzo wysokiej temperatury, to taki grot pewnie szybciej mu się zużyje. Sądzę jednak, że i w takiej sytuacji te czarne powinny pociągnąć kilka lat. Czasem się zastanawiam, czy stacji szybciej coś nie trafi niż te groty 🙂

 2. Bogdan Szucki

  Jaką stację pan posiada jeśli można spytać?

  1. Grzegorz

   Zhaoxin 936DH, w sumie kupiłem z zamiarem zmiany jej na elwika, lub Solomon, ale stacja sprawuje się na tyle świetnie, że zrezygnowałem z tego zamiaru. W najbliższej przyszłości postaram się napisać coś więcej na jej temat. Na razie jedynie powiem, że nie wszystko co chińskie jest niskiej jakości, przynajmniej do zastosowań hobbystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *